Fotowoltaika dla Domu

Zielona energia dla domu jednorodzinnego

Zobacz jakie to proste!

Jak wygląda proces?

Solar Energy Plan
Bezpłatny audyt
MOU Panel
Projekt instalacji
Expert Mechanic
Montaż instalacji
Solar Panel
Zgłoszenie do sieci
House Solar Energy
Czysta energia ze słońca

Fotowoltaika dla domu jednorodzinnego

Ceny energii elektrycznej stale rosną. W standardowej sytuacji nie jesteśmy w stanie uchronić domowego budżetu od podwyżek cen za dostawę i dystrybucję prądu. Jednak inwestycja w fotowoltaikę dla domu jednorodzinnego pozwala zbudować niezależność energetyczną, a w dłuższej perspektywie znacząco zmniejszyć koszty z tym związane.

Rosnące ceny prądu przekładają się na fakt, iż fotowoltaika dla domów jednorodzinnych jest w Polsce coraz powszechniejsza. To, jak wiele energii wyprodukują panele fotowoltaiczne, zależy od wielkości instalacji. Na ogół panele fotowoltaiczne generują około 1 000 kWh energii elektrycznej w skali roku z 1 kWp mocy instalacji fotowoltaicznej, przy optymalnym ukierunkowaniu modułów.

Zauważmy też, że montaż paneli fotowoltaicznych na dachu domu wpływa na wzrost wartości nieruchomości.

Audyt fotowoltaiczny

Audyt fotowoltaiczny to analiza możliwości montażu instalacji na wybranym terenie czy obiekcie. Są to badania i pomiary, których celem jest ocena inwestycji pod kątem opłacalności oraz wyboru najbardziej odpowiednich parametrów do jej wdrożenia.

Punktem wyjścia przy tworzeniu audytu fotowoltaicznego jest określenie zapotrzebowania energetycznego budynku i obliczenie jak duża moc instalacji fotowoltaicznej jest konieczna. Bardzo ważna jest też ocena możliwości montażowych, oceniane są wówczas ewentualne przeszkody, czy elementy powodujące zacienienie – jak np. kominy. Sprawdzany jest rodzaj pokrycia dachu oraz kąt nachylenia, co rzutuje na wybór systemu montażowego i decyduje czy konieczna będzie konstrukcja korygująca nachylenie.

Wynikiem audytu fotowoltaicznego oraz analizy ekonomicznej inwestycji jest projekt instalacji fotowoltaicznej ze szczegółowym planem rozmieszczenia paneli fotowoltaicznych, inwertera oraz całego okablowania.

Falownik fotowoltaiczny

Sercem instalacji fotowoltaicznej jest inwerter solarny, czyli falownik fotowoltaiczny. Bez niego wykorzystanie wyprodukowanej przez panele fotowoltaiczne energii byłoby niemożliwe. Jego funkcją jest przetwarzanie prądu stałego na prąd przemienny, o parametrach zgodnych z siecią niskiego napięcia, czyli 230/400 V 50 Hz, który wykorzystujemy do zasilania urządzeń elektrycznych w domu. Inwerter solarny działa w czasie rzeczywistym, dzięki czemu wykorzystanie wytworzonej energii jest możliwe automatycznie.

Falownik fotowoltaiczny może być montowany zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku. Na rynku dostępne są inwertery jedno- i trójfazowe, wybór modelu zależy od ilości faz przyłączeniowych. Falowniki trójfazowe stosuje się do większych instalacji, gdzie zapotrzebowanie na moc jest znacznie większe niż przy małych gospodarstwach domowych.

Inwerter fotowoltaiczny kontroluje i monitoruje takie parametry pracy sieci jak częstotliwość i napięcie, a także odpowiednio reaguje. Gdy poszczególne parametry wykraczają poza obowiązujące normy następuje odłączenie falownika od sieci. Urządzenie zbiera także dane o działaniu instalacji i je optymalizuje dzięki systemowi MPPT. Jest to nowoczesny układ śledzenia maksymalnego punktu mocy modułów fotowoltaicznych.

Poza wymienionymi funkcjami inwerter oddaje nadmiar wyprodukowanego prądu do zakładu energetycznego. Jesienią i zimą, w okresie zmniejszonej produkcji prądu przez panele fotowoltaiczne – użytkownik może odebrać nadwyżkę wyprodukowanej energii.

Na jakim sprzęcie pracujemy?

Moduły fotowoltaiczne
Falowniki

Panel Trina Solar Vertex S

Moc 395 Wp
jinko

Panel JINKO

Moc 470 Wp
selfa

Panel Selfa

Moc 410 Wp
longi

Panel LONGI

Moc 405 Wp

Dofinansowanie do fotowoltaiki dla domu

Osoby rozważające inwestycję w instalację fotowoltaiczną mogą skorzystać z możliwości finansowania z programów rządowych lub lokalnych. Program Mój Prąd to wsparcie dla osób fizycznych wytwarzających energię elektryczną z Odnawialnych Źródeł Energii na własne potrzeby. Dofinansowanie ma formę bezzwrotnej pomocy finansowej, która może pokryć nawet do 50% wszystkich kosztów kwalifikowalnych (instalacji fotowoltaicznej i elementów dodatkowych). Poza Programem Mój Prąd właściciele gospodarstw domowych mogą skorzystać także z programu Czyste Powietrze oraz z ulgi termomodernizacyjnej.

Nie znalazłeś interesującego Ciebie sprzętu?

Zamówimy go dla Ciebie! Dostosowujemy instalacje pod konkretne wymagania klienta!

Technologia Tiling Ribbon (TR)
Tiling Ribbon jest metodą łączenia ogniw fotowoltaicznych. Ogniwa modułów Tiger są ze sobą połączone jak gonty. Połączenie jest tworzone przez płaskie zaprasowanie, w które jest wbudowane złącze. Daje to poszczególnym ogniwom większą elastyczność i stabilność, co zapobiega powstawaniu mikropęknięć. Przejście przez złącze z jednego ogniwa do drugiego nazywa się „Ribbon”.

Zanim wyjdziesz!

ODBIERZ SWÓJ e-VOUCHER o wartości 500 zł na TWOJĄ INSTALACJĘ FOTOWOLTAICZNĄ!